CICERO
MUZIKË
Card image cap
Muzikë
share
NERVO

Pa ndonjë kod veshje, pa numëruar miqtë me të cilët do të mblidheni në shesh, por me dëshirën për të festuar jetën, diellin, shëndetin dhe muzikën që na dhurojnë artistët e këtij edicioni, Colour Day Festival thërret për t’u hedhur nga gëzimi me të vetmen shprehje stampuar në buzëqeshjen tuaj, se jetën mund ta pasurojmë […]

Card image cap
Muzikë
share
Bregoviç e nisi shqip

“KOSOVSKA është kënga shqipe që ka zgjedhur Goran Bregovic për të çelur koncertin në Korçë. KËNGA “KOSOVSKA”ËSHTË KËNDUAR NGA BIJELO DUGME, PASI U KOMPOZUA NGA GORAN BREGOVIÇ DHE E SHKRUAR NGA AGRON BERISHA NË VITIN 1983. Kënduar nga një kroat dhe e shkruar nga një shqiptar, kjo këngë nuk u këndua më kurrë sepse Grupi […]

Card image cap
Muzikë
share
Joplin, që ndryshoi historinë e muzikës rrok për vajzat

Janis Joplin është artistja që i hapi rrugën vajzave drejt muzikës rrok; ajo që tregoi se talenti dhe fuqia emocionale mund të ndryshojnë rregullat e lojës, edhe në një botë maskiliste. Një model thelbësor për brezat e artistëve që dot ë vinin më pas. Jetoi shumë pak, por nga bota e saj rock, si shkëmb […]

Card image cap
Muzikë
share
Goran Bregoviç

Kur kryefjala është Goran Bregoviç, sigurisht që mendja të shkon menjëherë tek filmat e regjisorit Emir Kusturica, kolonat zanore të të cilëve mbajnë firmën e tij. Mjafton të përmendim “Koha e ciganëve”, “Ëndërr Arizona”, “Underground”, fitues i “Palmës së artë” në vitin 1995 në Festivalin e Filmit në Kanë. Por bashkëpunime të suksesshme  me kinematografinë […]

LIBËR
Card image cap
Libër
share
Letra të panjohura të Kafkës, tani edhe online

Një koleksion dokumentesh nga autori Franz Kafka është tani në dispozicion për publikun në internet, pas restaurimit dhe digjitalizimit që iu bë atyre. Ky koleksion përfshin histori të ndryshme, qindra letra personale dhe revista udhëtimi, një fletore në të cilën ai praktikonte hebraisht dhe shumë skica letrare. Kafka zbuloi talentin e tij për skicime e […]

ARTI VIZUAL
Card image cap
Arti Vizual
share
“Being Human” TEDx Tirana jehon për jetën

Më datë 18 Shtator në Amfiteatrin e Tiranës te Liqeni Artificial disa nga arkitektët, artistët dhe mendimtarët ju ftojnë në një bisedë serioze mbi humanitetin dhe të ardhmen e njerëzimit. Si do të jetojmë bashkë të lumtur? Kjo ka qenë thuajse pyetja thelbësore e njerzimit ndër vite, por me lëvizjet në botë, diversitetin me të […]

Card image cap
Arti Vizual
share
Kryevepra me “pullë të kuqe” në rrënjojat e Pompeit

Një afresk skandaloz aq sa perfekt në realizim. Një nga gjetjet më të rëndësishme të kohërave të fundit në fushën e artit pamor klasik zbuluar kohët e fundit në gërmadhat e Pompei, quhet ”Leda dhe Mjelma”. Legjenda e Ledës dhe Mjellmës është shumë e përhapur në botën greko-romake, dhe dekoronte ambientet e shumë vilave aristokratike, […]

Card image cap
Arti Vizual
share
Në bienalen e Venezias si “Në shtëpinë tonë”

Fiona Mali, Irola Andoni, Malvina Ferra dhe Rudina Breçani, këto janë katë vajzat arkitekte që u frymëzuan nga filmi e nga kënga ”në shtëpinë tonë” pë të dërguar në venecia këtë projekt sa njerëzor po aq edhe teknik në lidhje me arkitekturën. Këtë vit në Bienalen Ndërkombëtare të Arkitekturës, në Venecia pavijoni shqiptar vjen nën […]

Card image cap
Arti Vizual
share
Letra të panjohura të Kafkës, tani edhe online

Një koleksion dokumentesh nga autori Franz Kafka është tani në dispozicion për publikun në internet, pas restaurimit dhe digjitalizimit që iu bë atyre. Ky koleksion përfshin histori të ndryshme, qindra letra personale dhe revista udhëtimi, një fletore në të cilën ai praktikonte hebraisht dhe shumë skica letrare. Kafka zbuloi talentin e tij për skicime e […]

TEATËR
Card image cap
Teatër
share
“Being Human” TEDx Tirana jehon për jetën

Më datë 18 Shtator në Amfiteatrin e Tiranës te Liqeni Artificial disa nga arkitektët, artistët dhe mendimtarët ju ftojnë në një bisedë serioze mbi humanitetin dhe të ardhmen e njerëzimit. Si do të jetojmë bashkë të lumtur? Kjo ka qenë thuajse pyetja thelbësore e njerzimit ndër vite, por me lëvizjet në botë, diversitetin me të […]